Nasz gatunek rzeczywistość postrzega głównie poprzez wzrok. To on jest tym najważniejszym zmysłem, który ma największą siłę oddziaływania. Jeden obraz może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Wiedzą o tym doskonale nie tylko profesjonalni fotografowie, ale też każdy, kto kiedykolwiek robił zdjęcie. Siły tego nośnika ważnych dla nas wspomnień, jakim są zdjęcia fotograficzne, ciężko nie docenić.

 

Ogromny pozytywny ładunek emocjonalny, jaki niosą ze sobą zdjęcia, przyczynił się do tego, że mogą być one idealnym pomysłem na prezent, który wręczyć możemy osobie, która jest dla nas szczególnie ważna i chcemy, by na zawsze pamiętała przeżyte z nami chwile. Jest to też typ prezentu, który sprawić możemy sobie sami sobie. Tradycyjny album ze zdjęciami przeszedł jednak do lamusa, a podarowanie komuś zdjęć wypalonych na płycie lub zgranych na pendrive'a w żaden sposób nie jest dla odbiorcy przyjemne i obdarte jest z magii, intymności i romantyzmu. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj fotoksiążka, czyli współczesny album w formie książki, na którego wygląd i zawartość mamy ogromny wpływ.

Jak stworzyć fotoksiążkę, która dla osoby przez nas obdarowywanej stanie się najcenniejszym skarbem? Pierwszym krokiem będzie wybór zdjęć. Powinniśmy wybrać takie, na których jesteśmy wspólnie z tą osobą, albo takie, które rejestrują wspólne ważne dla nas wspomnienia.

Kiedy wybierzemy już same zdjęcia, pora na wybór odpowiedniej szaty graficznej. Istnieje olbrzymie liczba form oferujących fotoksiążki, a każda  z nich oferuje niezliczone szablony. Szata graficzna fotoksiązki nie powinna być zbyt krzykliwa i jaskrawa. Powinna być raczej stonowana, gdyż to zdjęcia mają być na pierwszym planie, a ona ma być tylko tłem. Powinna być raczej subtelna, chociaż oczywiście gusta są różne i zawsze należy wziąć pod uwagę upodobania swoich bliskich.

Kiedy wybraliśmy już zdjęcia i odpowiedni szablon wraz z kolorystyką, warto opatrzyć zdjęcia komentarzami. Mogą być to komentarze zabawne, refleksyjne lub mające wywołać uczucie wzruszenia. Świetnym pomysłem jest też napisanie własnych poezji. Na twarzach naszych bliskich z pewnością będzie widać szczęście i wzruszenie, gdy rozpakują przygotowany przez nas w ten sposób podarunek.