Szkolenia kolejowe - wiedza w pigułce

Opublikowany

Zyskujące popularność szkolenia kolejowe

Kolej jest prężnie rozwijającą się dziedziną, która w obecnych czasach stała się dla ludzi wręcz niezbędna do poruszania się. Popularność tego środka transportu cały czas rośnie, z samochodów do wagonów kolejowych przesiada się coraz więcej osób. Nie dość, że takie podróżowanie jest często wygodniejsze i tańsze, to do tego wspieramy wtedy środowisko. Kwestia obecnie coraz bardziej przybiera na znaczeniu. Wobec tego, zapotrzebowanie na maszynistów rośnie, pojawia się coraz więcej placówek oferujących szkolenia kolejowe. Jeśli chodzi o wymagania, to mniej więcej w każdej placówce są podobne, mogą różnić się nieznacznie. Osoba, która chciałaby ukończyć kurs maszynisty, musi być przede wszystkim pełnoletnia i niekarana. Powinna posiadać co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz spełniać wymagania zdrowotne, psychiczne i fizyczne. Do kierowana pociągiem niezbędna jest więc licencja maszynisty, którą otrzymuje się po ukończeniu kursu, oraz spełnienie powyższych wymagań.

Wymagania i koszty

Kursy kolejowe mają na celu przekazanie kompletnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Zajęcia odbywają się zarówno w terenie, jak i w salach wykładowych. W ofercie większości placówek są kursy, które oferują szkolenia od podstaw jak i zajęcia doszkalające. Osoby starające się o licencję maszynisty uczą się przepisów, zasad kierowania pociągiem, jego budowy, a także muszą poddać się testom obejmującym badania psychologiczne i narkotesty. Sprawdzany jest też wzrok i refleks kandydatów. Z pewnością każda osoba zainteresowana pracą w kolei znajdzie coś dla siebie, ponieważ ofert jest bardzo wiele. Są dostępne we większości miast wojewódzkich, a także w tych nieco mniejszych. Kwota, jaką należy przeznaczyć na kolejowe szkolenia Katowice zaczyna się mniej więcej od 4 tysięcy w gorę. Patrząc jednak na to, że zdobycie licencji maszynisty trwa zazwyczaj dwa lata, kwota nie jest zbyt wygórowana. Ponadto, możliwe jest odbywanie kursów w systemie zaocznym, co umożliwia pogodzenie swojego życia zawodowego i prywatnego ze szkoleniami kolejowymi.

Odpowiedzialność i pasja

Kierowanie pociągiem jest niezwykle odpowiedzialną pracą, ponieważ maszynista bierze na siebie odpowiedzialność za życie ludzi i ich bezpieczeństwo. Jednak może też dawać wiele radości i satysfakcji. Ten zawód wiąże się także z całkiem dobrymi zarobkami, szczególnie jeśli mowa o pracy za granicą. Tutaj jednak należy znać język, bowiem do pracy nie wystarczą tłumaczenia Śląsk. Fakt, że kursy kolejowe są na coraz łatwiej dostępne i przystępniejsze cenowo sprawia, że trafiają na nie ludzie z prawdziwą pasją lub tacy, którzy dopiero tę fascynację w sobie odkrywają. Ponadto, możliwość odbycia takiego szkolenia może stać się początkiem pięknej przygody.

Autor
Kategorie Szkolenia